Diuna Część druga

Triumfalna kontynuacja: Pierwsze reakcje na film Diuna: Część druga

Pojawiły się pierwsze opinie na temat „Diuny: części drugiej” Denisa Villeneuve’a, a krytycy okrzyknęli długo oczekiwaną kontynuację science fiction jako „porywającą, pełną akcji epopeję”.

Taki był werdykt redaktora Inverse, Hoai-Tran Bui, który napisał w mediach społecznościowych: Diuna: Część Druga to triumf. Jeszcze potężniejsza niż pierwsza część, ale o wiele bardziej intymna – Denisowi Villeneuve’owi udaje się przekształcić bardziej mroczną drugą połowę książki w porywającą, pełną akcji epopeję. Dwutorowa – mistrzostwo w sekwencjach bitewnych. Zendaya jest gwiazdą.

Pierwotnie Diuna: Część druga cały film miał trafić na ekrany w zeszłym roku, jednak został opóźniony ze względu na strajki w Hollywood.

Według oficjalnego sloganu filmu, Diuna: Część Druga będzie eksplorować mityczną podróż Paula Atrydy, który jednoczy się z Chani i Fremenami na wojennej ścieżce zemsty na spiskowcach, którzy zniszczyli jego rodzinę.

Stając przed wyborem między miłością swojego życia a losem znanego wszechświata, stara się zapobiec strasznej przyszłości, którą tylko on jest w stanie przewidzieć.

Paula Atrydę gra Timothée Chalamet, a w obsadzie znaleźli się także Zendaya, Austin Butler i Florence Pugh. Anya Taylor-Joy niedawno potwierdziła, że zagra w filmie zaskakującą rolę.

Plakat filmu Diuna 2

Wśród innych recenzentów, którzy wyrażali zachwyt nad filmem, był Mike Ryan z Uproxx, który na X/Twitterze napisał: Podczas pierwszego seansu 'Diuny’ byłem trochę zdezorientowany. 'Diuna: Część druga’ jest fenomenalna. Umieszcza się na szczycie najlepszych filmów science-fiction, jakie kiedykolwiek widziałem. Chcę jeździć na robaku piaskowym.

Gregory Ellwood z The Playlist również wyraził pochwałę dla filmu, chociaż przyznał, że następnego dnia zapomniał, że go widział. ’Diuna: Część druga’ robi cholernie dobre wrażenie – napisał. Villeneuve tworzy naprawdę wizjonerskie momenty. Austin Butler prezentuje naprawdę przekształcający występ (i to jeszcze bez uwzględnienia makijażu). Zakończenie jest bardzo poruszające. Czy jest trochę zbyt długo? Tak. Czy zapomniałem, że go widziałem następnego dnia? Tak. Mimo to będzie to wielki hit.

Niezależny pisarz Rendy Jones skomentował: ’Diuna: Część druga’ jest fenomenalna! Bardziej zdumiewająco epicka niż część pierwsza i odważnie ukazująca gęstość Herberta w jego tematach politycznych i religijnych. Wszystko jest tak misternie skonstruowane, że prowadzi do jednego z najbardziej ekscytujących i porywających momentów kulminacyjnych, jakie kiedykolwiek widziałem. Denis po raz kolejny dostarcza tę magiczną formułę!

Jake Hamilton, współgospodarz programu Reel Blend, był jednym z tych, którzy zestawiali ten epicki film z trylogią Władcy Pierścieni Petera Jacksona, twierdząc: Po zakończeniu Władcy Pierścieni w 2003 roku, bałem się, że nigdy więcej nie będziemy mieli takich filmowych przeżyć. Byłem w błędzie. Teraz mamy Diunę. Część druga nie tylko przewyższa część pierwszą pod każdym względem – ugruntowuje serial jako jedno z najwspanialszych kinowych doświadczeń w historii.

Pierwszy film trafił do kin na całym świecie w październiku 2021 roku, a w weekend otwarcia w Ameryce Północnej zarobił 40,1 miliona dolarów ze sprzedaży biletów.

7 lutego 2024 roku odbyło się wydarzenie z czerwonego dywanu w Auditorio Nacional w Meksyku. Światowa premiera filmu „Diuna: Część druga” miała miejsce 15 lutego na Leicester Square w Londynie. Pierwotnie planowana premiera miała miejsce 20 października 2023 roku, jednak została opóźniona na 17 listopada 2023 roku, a następnie przesunięta o dwa tygodnie na 3 listopada 2023 roku, aby dostosować się do zmian w harmonogramach wydań innych studiów. Później premiera została przesunięta o ponad cztery miesiące na 15 marca 2024 roku z powodu sporów pracowniczych w Hollywood w 2023 roku. Po ustaniu strajków film ponownie przesunięto o dwa tygodnie na 1 marca 2024 roku. „Diuna: Część druga” zostanie wyemitowana w formacie IMAX 70 mm w dwunastu miejscach na całym świecie.

Villeneuve wyraził zainteresowanie realizacją trzeciego filmu na podstawie książki „Mesjasz Diuny„, drugiej części serii, przy czym dodał, że możliwość jego powstania zależy od sukcesu „Diuny: Część druga”. Spaihts również potwierdził w marcu 2022 roku, że Villeneuve ma plany dotyczące trzeciego filmu, a także serialu „Diuna: Przepowiednia”. W sierpniu 2023 roku Villeneuve ponownie przedstawił swoje zamiary dotyczące trzeciego filmu, który miałby być finałem trylogii. Villeneuve rozpoczął pracę nad scenariuszem trzeciego filmu w 2023 roku.

Więcej na temat: Diuna 2

Dodaj komentarz